Ważne:
Strona Główna / Miasto-Ogród / Miasto Ogród - Aktualności / Nowa zieleń i ogrody deszczowe

Nowa zieleń i ogrody deszczowe

Z radością informujemy, że Miasto Podkowa Leśna otrzymało dofinansowanie z budżetu województwa mazowieckiego na nasadzenia zielone i utworzenie ogrodów deszczowych. Złożony wniosek został najwyżej oceniony, tym samym Podkowa Leśna uplasowała się na pierwszym miejscu wśród samorządów, które otrzymały dotację. Na oba te zadania miasto pozyskało pieniądze w wysokości 50 % całości planowanych do wydania środków, tj. 377.210 zł.

Ogrody deszczowe planowane są w trzech miejscach: dwa przy ulicy Sienkiewicza i jeden u zbiegu ulic Myśliwskiej i Błońskiej. Natomiast zielenią zostaną obsadzone dwa odcinki nowo wybudowanych ulic: Mickiewicza i Błońskiej. Pasy drogowe zostaną wzbogacone poprzez nasadzenia drzew, krzewów i bylin.

Ogrody deszczowe zbierają wody opadowe z tzw. terenów uszczelnionych. Jeśli jest to dach, to ogród zasila woda z rynien. W przypadku wody z chodników czy dróg potrzebne jest wykonanie odpowiednich spadków lub zagłębień/rowów, by woda miała gdzie spłynąć. Dzięki odpowiedniej roślinności oraz warstwom filtrującym, podłoże ogrodu deszczowego jest w stanie wstępnie oczyścić wodę i wprowadzić ją do głębszych warstw gleby. Budowa ogrodu deszczowego będzie polegała na ukształtowaniu niecki, wypełnieniu niezbędnym materiałem organicznym, umieszczeniem elementów drenujących i nasadzeniu roślin wieloletnich dedykowanych do tego typu założeń. Ogród deszczowy lokalizuje się w najniższych punktach, zazwyczaj tam, gdzie po deszczu robią się kałuże. Dzięki takim zabiegom, woda opadowa wolno wnika w grunt.

Natomiast zielenią zostaną obsadzone dwa odcinki nowo wybudowanych ulic: Mickiewicza i Błońskiej. Pasy drogowe zostaną wzbogacone poprzez nasadzenia drzew, krzewów i bylin.

Realizacja tego zadania pozwoli na złagodzenie postępujących zmian klimatycznych oraz minimalizację ich negatywnych skutków. W naszej szerokości geograficznej coraz częściej spotykamy się z naprzemiennym występowaniem okresów suchych oraz opadów deszczu o dużej intensywności. Ani istniejąca w Podkowie Leśnej sieć rowów melioracyjnych, ani system skrzynek rozsączających i studni chłonnych, nie są w stanie przyjąć i zmagazynować całości opadów nawalnych. Urządzenie pierwszych w mieście ogrodów deszczowych, zlokalizowanych na terenach publicznych, będzie uzupełniać system retencjonowania wody deszczowej, a jednocześnie urozmaicać krajobraz i wzbogacać bioróżnorodność.

Lokalizacja ogrodów jest nieprzypadkowa, gdyż to właśnie na ul. Sienkiewicza oraz na skrzyżowaniu ulic Myśliwskiej i Błońskiej doszło w 2020 r. do zalania prywatnych posesji oraz znajdujących się na nich zabudowań.

Kolejną korzyścią jest wpływ na poprawę jakości powietrza. Nasadzenia przyuliczne zieleni wysokiej i niskiej neutralizują zanieczyszczenia antropogeniczne poprzez ich wchłanianie, produkcję tlenu oraz podnoszenie wilgotności powietrza. Rezygnacja z powierzchni trawiastych na rzecz nasadzeń roślinności przyulicznej, wymagającej zdecydowanie mniej zabiegów pielęgnacyjnych, pozwala ponadto ograniczyć wykorzystanie urządzeń spalinowych w pracach ogrodniczych, a tym samym emisję szkodliwych substancji oraz zapylenie powietrza.

Sprawdź również

Życzenia Świąteczne

 
 

MENU

Podkowa Leśna

Skip to content