Przed ponad 50 laty dokonano pierwszego, zakończonego sukcesem przeszczepu nerki pobranej od zmarłej osoby. 26 stycznia 1966 roku przeprowadzono w Polsce pierwszą transplantację u 18-letniej uczennicy szkoły pielęgniarskiej, która od dzieciństwa cierpiała na chorobę nerek. Operacja trwała zaledwie 57 minut, a wszczepiona nerka od razu podjęła pracę. Na pamiątkę tego wydarzenia 26 stycznia każdego roku obchodzimy w Polsce Dzień Transplantacji.
Samorząd Województwa Mazowieckiego na początku br. zainaugurował kampanię edukacyjną pod hasłem „Daj życie” mającą na celu promocję idei dawstwa i transplantacji. Program ma zwiększyć liczbę pobrań wielonarządowych w województwie mazowieckim oraz zwiększyć społeczne poparcie dla transplantacji jako metody leczenia. Jednym z działań jest spot pt. „Każde życie”, opracowany przez ekspertów z dziedziny transplantologii klinicznej.
W ramach kampanii planowane są szkolenia dla lekarzy i pielęgniarek oraz szpitalnych koordynatorów transplantacyjnych w zakresie pobierania narządów i tkanek od zmarłych dawców. Prowadzone również będą warsztaty z psychologiem i aktorami, które mają pomóc w wykształceniu umiejętności z zakresu komunikowania się z rodziną chorego w sytuacji niepowodzenia leczenia, zgonu oraz konieczności uzyskania pozwolenia pobrania narządów.
W ubiegłym roku przeprowadzono zaledwie 25 skutecznych pobrań wielonarządowych zakończonych wszczepieniem wszystkich pobranych narządów i tym samym uratowaniem życia wielu osobom. Patrząc na liczbę oczekujących, jest to zaledwie kropla w morzu potrzeb.
Kampanię organizuje województwo mazowieckie pod auspicjami zespołu ds. wdrożenia programu pn.: „Partnerstwo dla Transplantacji w województwie mazowieckim”, realizowanego w ramach „Programu rozwoju donacji i przeszczepiania narządów”.