W związku z pogarszającym się stanem zdrowotnym drzew rosnących w Alei Lipowej oraz zagrożeniem dla zdrowia i życia przechodniów spowodowanym przez obumarłe konary, a także trwającym postępowaniem w sprawie wpisu Alei Lipowej do rejestru zabytków, prowadzonym przez Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, Urząd Miasta Podkowa Leśna zmuszony był do wygrodzenia najbardziej niebezpiecznych miejsc w alei.
Zgodnie z art. 10a ustawy z dnia 23 lipca 2003 r o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami od dnia wszczęcia postępowania w sprawie wpisu zabytku do rejestru, do dnia, w której decyzja w tej sprawie stanie się ostateczna, przy zabytku, którego dotyczy postępowanie zabrania się prowadzenia prac konserwatorskich, restauratorskich, robót budowlanych i podejmowania innych działań, które mogłyby prowadzić do naruszenia substancji lub zmiany wyglądu zabytku.
W trosce o bezpieczeństwo mieszkańców Podkowy Leśnej już w marcu bieżącego roku tut. Urząd zwrócił się do Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków o wskazanie rozwiązania w sprawie zapobieżenia nieszczęśliwym wypadkom spowodowanym spadającymi konarami drzew. Do dzisiaj Urząd nie otrzymał odpowiedzi, w jaki sposób, zgodnie z prawem, ma chronić mieszkańców oraz pomniki przyrody.
Pomimo przeprowadzenia kompleksowej pielęgnacji drzew na terenie miasta w 2016 i 2017 roku, polegającej na wykonaniu cięć fitosanitarnych i założeniu wiązań w koronach, która swoim zakresem obejmowała również pomniki przyrody, w tym Aleję Lipową, z uwagi na coraz trudniejsze możliwości adaptacyjne wiekowych drzew do panujących warunków klimatycznych konieczne jest przeprowadzenie pilnej konserwacji drzewostanu, której do czasu ostatecznego zakończenia postępowania nie można wykonać.