Jak możemy zmieniać szkołę?
“Sami musimy stać się zmianą, do której dążymy w świecie” – Gandhi
Serdecznie zapraszamy uczniów, rodziców, nauczycieli, przedstawicieli samorządu, na naradę: Trójmiasto Ogrodów dla Edukacji – Jak możemy wspólnie zmieniać szkołę? Narada odbędzie się 4 września w godz. 18.00 – 21.00 w Szkole Podstawowej im. 11 Listopada w Żółwinie, ul. Szkolna 39
Podczas spotkania będziemy poszukiwać konkretnych metod działania oraz szukać odpowiedzi na pytania CO możemy zrobić oraz:
- Jak przekuć kryzys w sukces – doświadczenia epidemii.
- Co robić, by uczeń był słuchany i czuł się ważny?
- Jak oceniać, by oceny mogły motywować i inspirować?
- Jak wspierać się w planowaniu i rozmawianiu o przyszłości?Dlaczego to robimy?
Szkoła potrzebuje zmian. Pokazał nam to dobitnie koronawirus. Jeszcze przed epidemią wiedzieliśmy, jakiej szkoły chcemy – pokazało to 150 Narad Obywatelskich o Edukacji http:/www.naradaobywatelska.pl Takie narady odbyły się również w Szkole Podstawowej w Żółwinie i w Podkowiańskim Liceum nr 60. Epidemia udowodniła, że zmiany w szkole są niezbędne i pilne.
Nasz cel – cel Trójmiasta Ogrodów dla Edukacji
Wiemy – nie wszystko od nas zależy. Wierzymy, że na wiele spraw możemy mieć wpływ. Jak wykorzystać doświadczenia kryzysu. Jak się porozumiewać, współpracować i wspierać. Jak wspólnie budować szacunek i zaufanie w trójkącie rodzice – uczniowie – nauczyciele. To chcemy wymyślić wspólnie, a potem wspólnie wprowadzać w szkole. W ramach dobrej praktyki podzielimy się też efektami prac z innymi szkołami w Polsce.
Jak będziemy pracować?
Zmiana to droga. Zatem rozmowa to początek tej drogi. Jak zmienić kryzys w sukces – będziemy rozmawiać wszyscy po wprowadzeniu do dyskusji. Następnie podzielimy się na 3 grupy „stolikowe”. Przy każdym stoliku dyskutuje się na inny temat. Każdy stolik ma gospodynię /gospodarza.
- Po 20 minutach następuje zmiana i wszyscy poza gospodynią/gospodarzem stolika przenoszą się do innych stolików i omawiają kolejny temat.
- Gospodyni/gospodarz stolika streszcza to, co powiedziały poprzednie grupy i zachęca do dalszej dyskusji.
- Pomysły są zapisywane (na papierowych obrusach lub kartkach „przypisanych” do stolika), aby następne grupy znały pomysły poprzednich i mogły się do nich odwoływać. Na zakończenie spotkania pomysły stolikowe przedstawiane są wszystkim zebranym.
Dalsza praca – będzie odbywać się w każdej ze szkół, która zdecyduje się na wprowadzanie zmian.
Kto jest inicjatorem?
Inicjatorami Trójmiasta Ogrodów dla Edukacji – Jak możemy zmieniać szkołę” są dyrektorki i dyrektorzy czterech szkół:
- Szkoły Podstawowej w Żółwinie w gminie Brwinów,
- Podkowiańskiego Liceum nr 60,
- Szkoły Podstawowej nr 2 im. św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Podkowie Leśnej
- Społecznego Liceum Ogólnokształcącego Nr 5 STO w Milanówku
Inicjatywę wspiera Rzecznik Praw Obywatelskich i Pracownia Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia”
Paweł Włoczewski
wicedyrektor
Podkowiańskie Liceum Ogólnokształcące nr 60