Katarzyna Gärtner (ur. 1942 r.) to wybitna kompozytorka, pianistka i aranżerka. Autorka takich przebojów jak „Tańczące Eurydyki”, „Małgośka”, „Wielka woda” czy „Bądź gotowy dziś do drogi”, które trwale wpisały się w historię muzyki rozrywkowej. Z wnioskiem o przyznanie jej honorowego obywatelstwa za wniesienie szczególnie cennego wkładu do muzycznej kultury społeczności Podkowy Leśnej wystąpił Komitet Obchodów 100-lecia Urodzin Ks. Leona Kantorskiego. Rada Miasta Podkowa Leśna w dniu 20 marca 2018 r. nadała to obywatelstwo uchwałą nr 296/XLIV/2018.
Kompozytorka przez pewien czas mieszkała w Podkowie Leśnej przy ul. Brzozowej. Wtedy to, w czerwcu 1967 r., ks. Leon Kantorski zwrócił się do niej z prośbą napisania Mszy beatowej. Propozycja została przyjęta i w listopadzie 1967 r. muzyka była gotowa. Prapremiera Mszy beatowej Pan przyjacielem moim w wykonaniu zespołu Czerwono-Czarni odbyła się w podkowiańskim kościele 14 stycznia 1968 r. Zainteresowanie Mszą beatową było ogromne. Poprzez Polską Kronikę Filmową o tym wydarzeniu dowiedziała się cała Polska. Dodatkowo Polskie Nagrania przygotowały płytę, która niezwykle dobrze została przyjęta w świecie muzycznym. Zarówno w prasie polskiej, jak i zagranicznej ukazało się na ten temat wiele artykułów. Dzięki Mszy beatowej Podkowa Leśna stała się sławna nie tylko w Polsce, ale i daleko poza granicami naszego kraju. Obok ks. Leona Kantorskiego, Katarzyna Gärtner była głównym współtwórcą tego sukcesu.*
Zdobywczyni licznych nagród i wyróżnień. Odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi(1974 r.), Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (1979) i Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2005).
(*Tekst pochodzi z uzasadnienia do wniosku w sprawie przyznania honorowego obywatelstwa złożonego przez Komitet Obchodów 100-lecia Urodzin Ks. Leona Kantorskiego)